Fenerbahçe Bu Olmamalı

  0
  18
  CAN EMRE

  Fenerbahçe Göztepe maçına geçmeden önce iki şey söylemek istiyorum.

  Avrupa Liglerini ve Türkiye liglerini yakından takip ediyorum. Avrupa ile aramızda futbol anlamında önemli farklar ve mesafeler var.

  Birincisi, Avrupa futbolu daha dinamizm, daha taktiksel ve futbolcu açısından mesleklerine saygılı ve işlerini ciddi yapıyorlar.

  Türkiye liglerinde dinamizm yok, taktiksel açıdan zayıf ve üzülerek söylüyorum futbolcular bu oyunda profesyonel olsalar bile Avrupalı meslektaşları gibi futbolu profesyonel bir iş ve meslek olarak görmedikleri için mesleklerine gerekli ciddiyeti ve saygıyı göstermiyorlar.

  Profesyonel olduklarını sözleşme döneminde hatırlıyorlar.

  İkincisi ise daha sezon başı. Takımlar yaklaşık iki aydır hazırlanıyorlar. İdmanlar, maçlar ve artık ligler. Bir takımın ve futbolcunun hazır olmaması veya sözde formsuz oluşu asla kabul edilir bir şey değil. Hele sezon başı iken.

  O nedenle sezon başında bir takımın hazır olmaması, oyuncuların formsuz oluşu, teknik, taktik ve mental olarak eksik olması ardında birçok soru işaretini de beraberinde getiriyor. Neden hazır olunmaz?

  Fenerbahçe’ye gelince.

  Yeni yönetim ve yeni teknik heyeti ile 3 haftada iki mağlubiyet ve bir galibiyetle 3 puan toplayan sarı lacivertliler İzmir’de Göztepe karşısında bekleneni veremeyerek 1-0 mağlubiyetle ayrıldılar.

  Fenerbahçe açısından yeniden yapılanan ve geçmiş yönetiminden devralınan büyük borçlara rağmen Başkan Ali Koç’un Fenerbahçe’yi çok sevmesi ve taşın altına elini koymasına rağmen halen daha birçok futbolcu yeşil sahalara yüreğini koyamıyor.

  Evet, futbol olarak yeni bir yapılanma, gençlere ve alt yapılara önem verme, ilerisi için güzel şeyler ama ligler başladı ve puan kayıpları Fenerbahçe için iyi değil.

  Fenerbahçe’de Volkan, H.Ali, M.Topal, Alper, İsla, Dirar yeşil çimlere ağırlıklarını koyamadıkları gibi hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyorlar.

  Fenerbahçe’nin Cocu ile 4-3-3 oyun sisteminde geri dörtlüde bekler, H.Ali ve İsla etkisiz oldukları gibi önlerinde oynayan Alper ve Dirar ’da etkisizler. Bekler ve kanatlar etkisiz olunca ceza sahasına top taşıyacak, ara pası verecek, Slimani’yi besleyecek oyuncu kalmıyor. Ayew ayağında çok top tutarken Elif ise orta sahada yalnız kalıyor. Nedeni ise M.Topal’ın daha defansif oynaması.

  Slimani ceza sahasında nokta santrfor olarak oynamasına rağmen, kendisine top gelmediği için Alper, Dirar, Elif ve Ayew ’in top taşıyamaması ve istenilen ortaları yapamaması kendisinin top taşıması ve ceza sahası dışında mücadele etmesi Fenerbahçe’yi ceza sahasında eksik bırakıyor.

  Özellikle bu sistemde orta sahada oynayan futbolculardan bir tanesi, oyun kuran, pozisyon hazırlayan, atağa çıkarak forvete gol pasları veren oyuncu profili olması gerekir.

  Bu akşam Ayew, Elif, M.Topal bunları yapamadı. Kanatlarda Alper ve Dirar etkisizdi. Öyle olunca da Fenerbahçe sahada silik ve etkisiz kaldı.

  Daha önceki sezonlarda sağ bekte Gökhan, sol bekte Caner ataklara katılarak forvet oyuncularını ortaları ile beslerken kanatlar iyi çalışırdı. Şimdi Fenerbahçe’nin kanatları çalışmadığı gibi eski futbolcumuz Emre gibi gol pası veren, oyunu yavaşlatıp, hızlandırabilen yetenekli orta saha oyuncumuz olmadığı için bunun eksikliğini de hissediyoruz.

  Aslında genel anlamda Fenerbahçe hangi sistemde oynarsa oynasın bekler ve onun önündeki kanatlar iyi çalışmadıkça, orta sahada top taşıyacak ve yönlendirecek oyuncu olmadıkça güzel oyun ve kaliteli futbol beklemez zor.

  Gençlerin kazanılması, transferi Fenerbahçe adına başarılı bir çalışma ise bunların takıma monteleri ve hazırlanmaları, ayrıca lig, kupa ve Avrupa maçları Fenerbahçe’nin ilk 3 haftada çizdiği grafik ve sisteme uymayan oyuncuların fazlalığı transfer sezonunun bitmesine sayılı günler kala sol bek ve sağ bek hatta kaleci sorunu Fenerbahçe’nin en büyük handikabı olacaktır.

  Daha sezon başı, ligler yeni başladı ama gol atamama ve galibiyetsizlik serisi devam ederse moral motivasyon düşüklüğü ile birlikte pusuda bekleyenler Fenerbahçe’ye saldırmak için en küçük bir fırsatı değerlendireceklerdir.

  Fenerbahçe taraftarının Başkan Ali Koç’a güveni ve inancı tamdır. Philip Cocu’nun kredisi vardır. Sorunlar aşılır ve istenilen Fenerbahçe ortaya çıkacaktır. Ancak futbol iyi ve kaliteli futbolcular ile kaliteli oyun olur.

  Bu işleri profesyonel olarak yapan futbolcu kardeşlerimin iyi niyetlerinden şüphe yok ama Fenerbahçe gibi bir takımında artık bazı futbolcularının kapasiteleri ve verebileceklerinin bu kadar olduğunu hep beraber görüyoruz.

  İş burada başta yönetim ve teknik heyet düşüyor. Bazı futbolcular sahaya yüreklerini koyamıyorlarsa, çimlerde fark yaratamıyorlarsa, Fenerbahçe gibi bir camiada bu camiayı coşturacak oyun oynayamıyorlarsa daha fazla beklemenin ve onlara tahammül etmenin manası yok.

  Göztepe maçında Skertel, Elif Elmas ve Slimani haricinde iyi oynayan ve fark yaratan oyuncu yoktu. Bu Fenerbahçe açısından iç açıcı bir durum değil. Artık önümüzdeki maçlara bakacağız. Bu futbolcularla yürünecekse ona göre pozisyon alınacak. Çünkü Fenerbahçe’nin daha fazla puan kaybına tahammülü yok.

  Can Emre – 26 Ağustos 2018

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here