Futbolda 8 kural değişti

0
162

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu(IFAB), futbol sahalarında sekiz kuralın değiştiğini duyurdu. Değişen kurallar, 1 Haziran 2019’dan itibaren geçerli olacak.

İşte değişen kurallar:

· Çıkan oyuncu, hakem tarafından aksi söylenmediği sürece en yakın yerden sahadan çıkmalıdır.

· Futbolcuların, formaların içine giydikleri tişört, renkli ve desenli olabilir. Formanın ucuyla aynı şekilde olduğu sürece iç tişörtler renkli ve desenli olabilir.

· Hakem, oyun tekrar başladıktan sonra karar değiştiremez. Ancak belli durumlarda, önceki pozisyon için sarı ve kırmızı kart çıkarabilir. Hakem, VAR incelemek için monitörün başına geçerken, oyuncuları sahaya geri çağırırsa kararını hâlâ değiştirebilir. Kırmızı ve sarı kart gösterebilir. Teknik heyetten birisi kuralları ihlal ederse sarı veya kırmızı kart görebilir.

· Hakem atışında futbolcular, en az 4 metre hakemin uzağında olacak.

· Herhangi bir nesneye tekme atmak veya fırlatmak aynı şekilde cezalandırılacak. Sayılmayan gol sırasında futbolcu, kurallara aykırı şekilde sevinir ve bu nedenle sarı kartla cezalandırılırsa, gol iptal olsa bile o sarı kart değişmez.

· Kaleci, aut atışını kullandıktan sonra futbolcu, topla ceza sahası dışında buluşmak zorunda değil. Topun, ceza sahasını terk etmesi gerekmiyor.

· Penaltı atışı sırasında kalecinin ayağı çizginin gerisinde olamaz. Bir adım önde veya çizginin üstünde olmalıdır.

· Futbolcu, taç atışı kullanırken, rakibi ondan en az 2 metre uzakta olmalıdır.

Bandırma Basın