Google’daki veriler otomatik olarak nasıl silinir?

0
149

Google, “Konum Geçmişi” ile “Web ve Uygulama Etkinliği” gibi etkinlik verilerini yönetmek için “Otomatik Silme” kontrollerini devreye aldı. Yeni özellik sayesinde kullanıcılar, seçtikleri zaman sınırına gelindiğinde, her türlü verileri otomatik olarak silinecek.

Google, kullanıcıların verilerini yönetmeleri için sunduğu araçlara “Otomatik Silme” özelliğini ekledi. Yeni eklenen “Otomatik Silme” kontrolleri sayesinde kullanıcılar ‘konum geçmişi’ ile ‘Web ve uygulama etkinliği’ gibi etkinlik verilerinin belirledikleri bir süre sonunda otomatik olarak silinmesi için gerekli düzenlemeyi yapabilecek.

Google’dan yapılan bilgilendirmeye göre devreye alınan ‘otomatik silme özelliği’ şöyle işliyor:

Etkinlik verilerinizi ne kadar süreyle tutmak istediğinize ilişkin – 3 veya 18 ay gibi – bir zaman sınırı seçtikten sonra bu süreden daha eski olan her türlü veri otomatik olarak ve sürekli şekilde siliniyor.

Söz konusu kontroller ilk olarak “Konum Geçmişi” ile “Web ve Uygulama Etkinliği” için geçerli olacak ve gelecek haftalarda kapsamı genişleyecek. Yeni özelliğe, ‘Google Hesap’ bölümünde yer alan “Veri ve Kişiselleştirme”nin altından erişilebilecek.

Bandırma Basın