Suriyeli mülteciler topraklarına geri dönebilecek mi?

0
96

Bugünlerde sayıları 5 milyona yaklaşan mültecilerin sorunları ile mücadele ediyoruz.

Barış Pınarı Harekatı terör koridoruna karşı yapıldığı kadar Türkiye’de yaşayan 5 milyona yaklaşan Suriyeli mültecinin evlerine dönebileceği güvenli bölge oluşturulması için yapıldı.

Bugün ülkemizde her 20 kişiden 1’i Suriyeli. 2023 yılında 13 kişiden birisi Suriyeli olacak. Türkiye’deki Suriyelilerin %47’si 0-18 yaş Aralığında. 10 yaşın altındaki Suriyeli sayısı ise 1 milyon 45 bin 728 kişi oldu. Yani Suriyelilerin üçte biri 10 yaşın altında. 26 mülteci kampında yaşayan Suriyeli mülteci sayısı 260 bin kişi. Gerisi şehirlerde yaşıyor.

Suriyelilerin yaş ortalaması 22,58. Türkiye nüfusunun yaş ortalaması ise 31,7.
Mülteciler ülke şartlarına hızla adapte olmaya başladı. En az bir ortağı Suriye uyruklu olan 15.159 şirket kuruldu. Mülteci nüfusun Türk halkına oranı Kilis’te %81’i, Hatay’da %27, Urfa ve Antep’te %21, Bursa’da %6’ya ulaştı.

Suriyeli mültecilere bugüne kadar 40 milyar dolar kaynak aktarıldığı biliniyor. Doğum, ilaç, ücretsiz tüp bebek hakları bile var. Ulaşım, eğitim bedava. Vergiden muaflar.

Dünyada yaklaşık 70 milyon mülteci var. En büyük mülteci nüfusunu barındıran ülke ise Türkiye. Ülkesinden göç etmek zorunda kalan 5 milyon Suriyeli mülteciden ancak 103 bin kişi ülkelerine döndü.

Geri dönenler de ortalama yaşın üzerinde. Geri dönmeyenler genelde çocuklu aileler. Çocuklar geri dönmüyor. “Mültecilerin konuk oldukları ülkelerde kalma süreleri uzadıkça geri dönme oranları da geometrik biçimde düşüyor. Çünkü mültecilerin yaklaşık 100’de 51’i çocuklar ve 18 yaş altı gençlerden oluşuyor. Bunlar mülteci olarak bulundukları ülkede büyüdükleri için geri dönme ihtimalleri çok zor.

30-35 km’lik güvenli bölge mültecilerin geri dönmesi için yeterli olacak mı bekleyip göreceğiz.

Bandırma Basın