Türkiye’nin en büyük Elektrik Test Merkezi Bandırma’ ya yapılacak

0
99

Bandırma’da Yükselen Şehir Platformuna katılan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Türkiye’nin en büyük Elektrik Test Merkezi’nin Bandırma’ya yapılacağını söyledi.

Edincik yakınındaki ETUSTA lokantasında düzenlenen toplantıda, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak bölgeye yatırım yapmak isteyen tüm müteşebbislerin önünü açmaya hazır olduklarını bildiren Yılmaz , Bandırma’nın yatırıma doymayacak bir alt yapısı olduğuna dikkat çekti. Yılmaz, Avrupa’da ikinci olacak Türkiye’nin en büyük Elektrik Test Merkezi Bandırma’ ya yapılacak. Şu anda trafolar yeterince dayanıklımı, gerilimi var mı ? Elektrik direğinden tutun, tüm elektrikle ilgili aksamların yapıldığı test edildiği bir merkez yapılıyor. Yaklaşık 600 milyon Avroya, birinci etabı mal olacak. Bu Bandırma’ya yapılıyor. Yapımında ilk etapta 300-400 mühendis çalışacak burada. Bunların hepsinin şehre katkısı olacak. Bu katkının yanı sırada burada bir sanayi tekrar piyasaya çıkacak. Yani alt yapısını güçlendirmek için firmalar burada daha farklı iş kollarını buraya getireceğine inanıyoruz.

Deprem başımıza gelmeden önce kentsel dönüşümü, gece kondulaşma olmasın diye insan nüfusunu yönetecek bir imar planınız, sanayiciler buraya geldiğinde eyvah geç kaldık demeden önce alt yapısını, arıtmasını hep beraber planlamamız lazım.”dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz , Bandırma’ya kazandırılması planlanan ikinci küçük sanayi sitesinin yapımı konusunda resmi bir talep yapıldığında, gerekli desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Her zaman Küçük ve Orta Ölçekli sanayicimizin yanında olduk.

Daha sonra konuşan Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, mevcut sanayinin eski ve yetersiz olduğunu hatırlatarak şunları aktardı: “ Yapmış olduğumuz incelemelerde ve araştırmalarda zaten bu eksikliği fark ederek seçim beyannamemizde de yeni bir küçük sanayi yapılması ile ilgili taahhütlerde bulunmuştuk. Her zaman Küçük ve Orta Ölçekli sanayicimizin yanında olduk.

Esnafımızın yanında olduk. Ve olmaya da devam edeceğiz Bandırma’nın önünün istikbalinin açılması, istihdam olanaklarının sağlanması adına Bandırma belediyesi olarak üzerimize ne görev düşüyorsa yapmaya hazırız.” İfadelerini kullandı.

Yeni bir sanayi sitesi

Toplantıda söz verilen Bandırma Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Kemal Şimşek’te konuşmasında, Bandırmada birliğin beraberliğin var olduğu bir toplantıda 15 oda bir yerdeyiz. 16 aydır yönetimdeyim, mevcut sanayi sitesinin zaman içerisinde ihtiyaca cevap vermez hale geldiğini burada sizlere hatırlatmak isterim. Konuşmasında, yeni alanların üretilmemesinden dolayı dükkân kiralarının her geçen gün arttığını da dile getiren Şimşek “Bunun önüne ancak yeni bir sanayi sitesinin yapılmasıyla geçilebilir. Mevcut sanayi sitesine yakın mera vasfındaki 700 dönümlük alanın sanayi sitesi yapılması için 1/5000’lik planlara işlenmesi gerekiyor. Bu konuda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden destek bekliyoruz” dedi.

Toplantıya Bandırma Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kılkışlı, Bandırma Ticaret Borsası Meclis Başkanı İsmail Tunçbilek, Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu, Oda Başkanları, siyasi parti temsilcileri ve Yükselen Şehir Platformu üyeleri katıldı.

Ahmet PESEN

Bandırma Basın